REINVESTIRATI DOBIT ILI NE?

Objavljeno: 19.06.2015. | Blog

Ukoliko se dobit za 2014. godinu reinvestira do sada je navedeno trebalo prijaviti u Prijavi poreza na dobitak za 2014. godinu. Još je neophodno mišljenje revizora i to sve provesti na Trgovačkom sudu (o tome sam pisao u prošlim blogovima).

Što će se dogoditi i koje obveze će nastati ako se reinvestira dobit za 2015. godinu a što ne vrijedi za 2014. godinu?

Za 2015. godinu su propisana još dva uvjeta da bi se mogla reinvestirati dobit.

Prvi je da poduzetnik mora investirati dobitak tekuće godine (npr. 2015.) u dugotrajnu imovinu i to u poreznom razdoblju u kojemu se iskazuje smanjenje osnovice za dobitak (u npr. 2015 godini). Dugotrajna imovina koju se kupuje mora biti kupljena po tržišnim uvjetima.

Drugi uvjet je obveza zadržavanja broja radnika u trgovačkom društvu koje reinvestira dobit na razini utvrđenoj na početku poreznog razdoblja za koje se iskazuje smanjenje porezne osnovice na temelju reinvestirane dobiti i to najmanje dvije godine nakon godine u kojoj je izvršeno smanjenje osnovice poreza na dobit. Dakle da pojednostavimo, ako reinvestirate dobit za 2015. godinu broj radnika koji se zatekne na dan 01. 01. 2015. godine ne smije se smanjivati sljedeće tri godine (do 01. 01. 2018. godine).

Postoji još jedan uvjet koji vrijedi i za 2014. godinu a i za ostale a to je da se ne smije smanjiti temeljni kapital u trgovačkom društvu koji je bio povećan reinvestiranim dobitkom. Znači kada se jednom poveća temeljni kapital društva reinvestiranjem dobiti isti se ne smije smanjiti.

Na osnovu svega navedenog u vezi ove teme zaključiti bi se moglo da treba pomno ispitati sve pogodnosti i obveze koje proizlaze iz reinvestiranja dobiti te dobro razmisliti što učiniti u budućnosti. Da li ju reinvestirati i ne platiti određenu svotu poreza na dobit uz preuzimanje nemalih obveza ili platiti porez? Svakako o tome treba povesti računa i još u ovoj godini razgovarati s knjigovođom o navedenome.